Silmaringi saab avardada igal pool
Tänavu on Kärdla ühisgümnaasiumi õpilased juba kaks korda saanud väljamaal käia tänu erinevatele rahvusvahelistele projektidele. Samuti pandi punkt ühele eestisisesele projektile.
Türgis kunsti tegemas
24. septembril lendasid neli KÜGi noort - Teele Kivisilla, Laura Vals, Kaarel Elissaar ja Mihkel-Emil Mikk projekti "Exploring Your Way" raames nädalaks Türki, Bodrumisse. Projekti rahastas organisatsioon Euroopa Noored ja selles osalesid Türgi, Leedu, Saksamaa, Hispaania, Ungari, Inglismaa ja Eesti noored.
Reisi eesmärgiks oli tutvuda erinevate inimeste ja kultuuridega ning samas tutvustada end teistele. Loomulikult on sellised kohtumised ka väga heaks keelepraktikaks. Projekt oli kunstiteemaline ja selle lõpuks tuli kokku panna näitus fotodest, maalidest ja skulptuuridest, mis Bodrumis oldud nädala jooksul valmisid. Samuti toimusid rahvusõhtud, kus iga delegatsioon pidi tutvustama oma riiki.
Tiheda programmi kõrvalt oli noortel võimalus ka nautida vaba aega - käidi jahiga sõitmas, Bodrumi kõige eksklusiivsemas ööklubis tantsu vihtumas, mägedes ronimas, ujumas, šoppamas ja Türgi kultuurile pilku heitmas. Programm oli Türgile iseloomulikult paindlik, ei peetud täpselt kinni kellaaegadest, nagu kombeks Põhjamaades. Võib isegi öelda, et tegevuskava polnud just kõige paremini üles ehitatud.
Akadeemia, mis asub Egeuse mere ranniku kuurortlinnade Bodrumi ja Gümüslüki lähedal, on linnast eraldatud ning spetsiaalselt kunstnikele elamiseks ja töötamiseks ehitatud. Noortele meeldisid kõige rohkem sealsed sõbralikud inimesed. Seekord olid eestlased küll kõik täisealised, aga ometi noorimad kohalolevast seltskonnast.
Kõiki koheldi ikkagi nagu omavanuseid. Samuti meeldis ilm, mis oli kogu aeg soe ning maitsvad Türgi toidud. Midagi ebameeldivat justkui polnudki, noored oleks ehk veel rohkem soovinud teada saada Türgi kultuuri kohta ja programm oleks võinud olla veidi paremini organiseeritud. Siiski saadi teada uusi ja põnevaid fakte, millest varem polnud aimugi. Huvitavalt mõjus Türgi arhitektuur-lamedatekatustega majad ridamisi teede ääres; Vahemeri oli väga soolane; ennustasime "tudengikohvi" kohvipaksuga; maitsesime Türgi alkohoolset rahvusjooki rakit; nägime, kui ilus maa on Türgi ning selgus ka, et jahe ilm Türgis on siis, kui termomeeter näitab +24C! KÜGi noored soovitavad kindlasti kõigil, kel võimalik, sellistest projektidest osa võtta, sest see avardab silmaringi, annab juurde väärt kogemuse ja märgatavalt parandab inglise keele oskust.
Poolas kultuurireisil
Türgi reisile järgnes kohe reis Poolasse, Olsztynisse. See kestis jällegi terve nädala, 3.-10. oktoobrini. Tegemist on Comeniuse projektiga, mida rahastab sihtasutus Archimedes. Osalejariike kokku kümme: Eesti, Leedu, Bulgaaria, Poola, Kreeka, Küpros, Belgia, Itaalia, Hispaania ja Ühendatud Kuningriik. Meie koolist käisid Poolas Kristiina Suuster ja Leemet Käär. Õpetajatest olid kaasas Heli Tomson ja Diana Liivat.
Kohtumise eesmärgiks oli arutleda keskkonnaprobleemide üle, süvendada riikidevahelisi tutvusi ja lähendada eri rahvusest noori üksteisele. Eestlased andsid ülevaate metsade kasutusest Eestis ja Hiiumaal. Nädala jooksul oli võimalus osaleda poolakate koolitundides ja ka vaba aega jäi. Seekord elasid õpilased peredes ja Kristiina näiteks sattus majutusasutusse, kus kasvatati hobuseid. Temaga koos samas peres elasid veel kaks leedu tüdrukut. Kõige meeldivam osa reisist oligi uued tutvused, keelepraktika ja saadud kogemused. Eelkõige sai juurde esinemisjulgust, aga ka uut ja põnevat teada nii Poola kui ka teiste riikide kultuuri kohta.
Hiidlaseks õppimas
Projekte ei kujutata aga ainult koostöös välisriikidega, vaid ka Eestis saab palju huvitavat korda saata. Lõpusirgele jõudis Hiiumaa muuseumiga koostöös valminud projekt "Pärimuse kaudu hiidlaseks", milles osales päris palju KÜGi õpilasi.
22. oktoobril oli koolis selleteemaline õpilaskonverents, kus võeti kokku kõik, mis projekti raames korda saadetud. Näha sai videoklippe, slaidiesitlusi ja palju muud. Siinkohal tahaks tänada Hiiumaa muuseumi ja Helgi Põllot, kellega selle projekti raames koostööd tegime. Projekti rahastas Hasartmängumaksu nõukogu.
Samuti on praegu meie koolis käimas Keskkonnainvesteeringute keskuse rahastatud projektid. Nooremas kooliastmes (1.-4. kl) ellu viidud "Hiiumaa rannikuala tundmaõppimine" ja "Meri meie ümber" aitasid noorematel õpilastel rohkem teada saada oma kodusaarest. Selle projekti raames pöörati tähelepanu keskkonna puhtusele ja säästlikkusele.
Tänapäeval on noorte jaoks lahti nii palju teid ja suur tänu inimestele, kes meid nendele teedele suunavad ja aitavad.